DREVENÉ
CERKVY
Úvodná stránka
Drevené kostolíky v okolí Svidníka
Drevené kostolíky v okolí Bardejova
Drevené kostolíky v okolí Sniny
KDC

Drevené kostoly z Karpatského oblúka

http://www.najzoznam.sk/strucne/spravod_clanok/12411/drevene-kostoly-z-karpatskeho-obluka/

08.07.2008 13:00

Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka

7. júla v kanadskom Quebecu na 32. zasadnutí Výboru svetového dedičstva zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Bratislava/Prešov 8. júla (TASR) - Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka 7. júla v kanadskom Quebecu na32. zasadnutí Výboru svetového dedičstva zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nominácia pozostáva zo súboru ôsmich drevených kostolov na území Slovenska, ktoré boli po dôslednom výbere nominované na zápis do zoznamu. Drevené kostoly sa vyskytujú v mnohých krajinách, kde prírodné podmienky zabezpečili drevo ako dostupný, vhodný stavebný materiál. Originálna drevená sakrálna architektúra v Karpatskom oblúku vrátane hraničnej oblasti Poľska a Ukrajiny, najmä jej výrazové prostriedky sú jedinečným príkladom syntézy východnej a západnejkultúry, symbiózy ľudového a profesionálneho staviteľstva, ktorá bola pretavená do regionálnych zvláštností.
Skupina ôsmich kostolov bola postavená v období 16. a 18. storočia, základným stavebným materiálom pri použití tradičných konštrukčných techník bolo drevo. Drevené kostoly,
v rámci spoločných vlastností, majú niekoľko typologických variácií v súlade s ich konfesionálnou príslušnosťou. Sú svedectvom vývoja architektúry a umenia v období svojho vzniku, prispôsobené geografickému a kultúrnemu kontextu. Evanjelické kostoly slúžia aj ako príklad tolerancie v Hornom Uhorsku počas obdobia protihabsburskeho odporu v 17. storočí. Ako TASR informovala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová, pri výbere kostolov, ktoré spĺňajú tie najvyššie nároky na hodnoty kladené pre kategóriu svetového dedičstva, použili niekoľko kritérií. Po dôslednom a dlhom posudzovaní sa nakoniec do Zoznamu svetového dedičstva dostal rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi (Hervartov), rímskokatolícky kostol Všetkých svätých (Tvrdošín), evanjelický artikulárny kostol (Kežmarok), evanjelický artikulárny kostol (Hronsek), evanjelický artikulárny kostol (Leštiny), gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša (Bodružal), gréckokatolícky kostol sv. Michala Archanjela (Ladomirová), gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša Biskupa(Ruská Bystrá). Návrh na zápis spracoval Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Zápis drevených kostolíkov do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO privítal aj Úrad Prešovského samosprávneho kraja,pretože štyri tieto vzácne objekty v Kežmarku, Hervartove, Bodružale a Ladomírovej sa nachádzajú práve na jeho území. Ako dnes uviedla pre TASR hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková, "už v prípravnom procese na zápis sme sa zaviazali, že budeme podporovať aktivity, ktoré budú smerovať k zachovaniu, zveľaďovaniu a ochrane týchto pamiatok. Veríme, že zaradenie objektov do zoznamu UNESCO pomôže obecným samosprávam, ale predovšetkým majiteľom týchto kostolíkov, aby vytvárali také podmienky, ktoré by do nášho regiónu prilákali čo najviac turistov." V súvislosti s podporou rozvoja turizmu pristúpil v tomto roku PSK aj k vybudovaniu strediska služieb cestovného ruchu v Hervartove v okrese Bardejov, kde sa nachádzarímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi, ktorý bol vybudovaný približne okolo roku 1500 a je považovaný za najstarší drevený kostolík na Slovensku. "V spolupráci s obcou sa nám podarilo za viac ako päť miliónov korún postaviť účelové zariadenie, ktoré má slúžiť návštevníkom tejto unikátnej cirkevnej stavby. Turisti tu nájdu informačnú kanceláriu, sociálne zariadenia a malú kaviareň," dodáva Fitzeková. Aj napriek tomu,že PSK nie je majiteľom týchto objektov, bude podporovať iniciatívu obcí a cirkví pri predkladaní projektov, ktoré by mali zveľaďovať a chrániť tieto stavby,pretože práve drevené kostolíky by sa mohli stať akýmsi katalyzátorom rozvoja cestovného ruchu na území Prešovského kraja. V procese rozvoja turizmu a ochrany kultúrnych pamiatok sa chce kraj v spolupráci s Pamiatkovým úradom SR uchádzať v najbližšom čase o ďalší zápis do svetového kultúrneho dedičstva. Pôjde o rozšírenie lokality Spišský hrad a pamiatky okolia o Levoču a dielo Majstra Pavla na Spiši.

Zdroj: TASR

| Kost | 17.05.2009 15:07 |

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu šesĹĄnásĹĄ:


Dnes je 28.02.2024

FAMILY PENSION

web album

MICHAL KOSŤ

MICHAL KOSŤ

Ubytovanie Ubytovanie Ubytovanie Šariš Online magazín o horách


© KDC, 2008-2020
webdesign Binder:abinder@azet.sk