DREVENÉ
CERKVY
Úvodná stránka
Drevené kostolíky v okolí Svidníka
Drevené kostolíky v okolí Bardejova
Drevené kostolíky v okolí Sniny
KDC

Drevené kostolíky

tp://www.icko.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=33

Prečítaj!!! Je to vyjadrenie reality  ktorú  aj keď nerád musím akceptovať ako holý fakt!!! (poznámka správcu)

Drevené kostolíky sú pamiatkami nás všetkých. No na rozdiel od Nórska, ktoré je okrem svojich fjordov preslávené i svojimi sakrálnymi stavbami (drevenými kostolíkmi), u nás o nich prakticky nikto nič nevie. Je to veľká škoda. Mnohí z nás vlastne nevedia, o čo prichádzajú.


Drevené kostolíky sú u nás roztrúsené na východe Slovenska. Väčšina z nich pochádza zo 17. - 18. storočia. Staršie sa takmer nezachovali, pretože boli postavené zo stavebného materiálu, ktorý je málo odolný voči poveternostným podmienkam a ohňu. Ani jedna sakrálna stavba nie je rovnaká, no všetky sú nesmierne cenné, krásne a bohaté na minulosť.


Čo ich robí tak nádhernými? Kostolíky nie sú na prvý pohľad veľké. Pôsobia skôr útulným dojmom. Zvonku nemusia každého zaujať. „Kostol postavený z dreva, čo už na ňom má byť úžasné,“ pomyslíte si. Čaro sa skrýva vnútri. Stačí, aby ste vošli dnu a zmeníte názor. Hra farieb vás najprv zaskočí, no potom len s úžasom sledujete biblické motívy zobrazené na ikonostase – stene ikon.  Priamo pred vami sa týči stena ikon pozostávajúca z piatich nad sebou ležiacich pásiem. Hoci stavba a výzdoba jednotlivých ikonostasov je v podstate jednotná, každý ikonostas prešiel iným vývojom. To sa odzrkadľuje na ich maľbe i dojme, ktorý na vás zanechajú. Dôležitým momentom sakrálnej stavby je svetlo. Kombinácia prirodzeného svetla s tlmenými farbami ikon vytvára iluzívny charakter kostolíka a nás očarúva a vnára do sveta fantázie.
Sakrálna stavba je našou národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú treba chrániť a hlavne vidieť. Ako inak zistíte, o čo prichádzate?


Autor: sb

| Kost | 17.05.2009 14:50 |

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu šesĹĄnásĹĄ:


Dnes je 26.05.2024

FAMILY PENSION

web album

MICHAL KOSŤ

MICHAL KOSŤ

Ubytovanie Ubytovanie Ubytovanie Šariš Online magazín o horách


© KDC, 2008-2020
webdesign Binder:abinder@azet.sk